İSLAM’DA ÖRTÜNME VE AHZAP SURESİ 59. AYET

1.5 milyarlık İslam dünyası aynı kitabı okuyor, farklı anlamlar çıkarıyor…Bu anlamsızlığı da “mezhep” adı altında kutsuyor.. Aynı kitabı okuyup birbirlerini öldürmeleri de  muhammedin ölümünden günümüze kadar geleneksel olarak devam ediyor…

Kuran’da ki Allah,muhammede gönderdiğini iddia ettiği kitabında, 18 ayette “Apaçık”, 13 ayette ise “detaylı” diyerek kendini paralıyor..müslümanlar anlamamakta direniyor.1.5 milyarlık müslüman nüfusun tamamının anlama özürlü olabileceğini düşünmek olası değil…Allahın bütün alimleriniz toplansa bir kelimesini yazamazsınız dediği 6236 ayette kendini ifade edemediği daha akla uygun.. (tabi ki burada kendisini ifade edemeyen muhammed’tir)

Türkiyede toplumsal ve siyasal olarak ciddi bir kamplaşma yaşanıyor.Bu durum ülkemizi gelecekte parçalayıp, hatta iç savaşa sürükleyecek kadar ciddidir..Bunun temelinde yatan nedenlerden birisi de islamın en tehlikeli sembol’ü başörtüsü veya türbandir..Bir avrupa ülkesinde gezerken kimin katolik, kimin protestan, kimin musevi olduğunu anlayamazsınız…bu ayrışmaya neden olacak  sembolleri yoktur.Oysa bir müslümanı dünyanın her yerinde tanıyabilirsiniz..Kadını lahana gibi sarılıp sarmalanmış,erkeği sakallı, en moderni badem bıyıklı…aynı müslümanların  hangi ülkeye ait olduğunu da   anlayabilirsiniz..Arap peçe takar,iranlı kara bir başörtüsü,Afganistanlısı kıyafetin hapishane şeklinde olanı burka….yurdum müslümanı armutu çağrıştıran kafasına ismi armani’den devşirilen allı güllü Armine türban… Müslüman ülkemizin deniz kıyıları da  farklı değidir..normal mayolusu, bikinilisi, günlük kıyafetleri ile gireni, haşeması ve burkinisi…hepsi allah birdir,muhammed onun peygamberidir der, kendilerini müslüman olarak tanımlarlar..hepside kıyafetlerinden dolayı birbirlerini eleştirir..

cüppeli hoca ahmet efendi hazretleri bile malta’da üstsüzlerin oldugu plajda denize girmesini “islama göre yanlış yoktu, takvada hata yaptım”diyerek izah etmiş ve sizde bu masalı kuzu sessizliğinde dinlemiştiniz…öyle olmasaydı hoca efendi yüzme havuzlu villasında saz çalmaya devam edebilirmiydi? kusuru kızında değil, kadı’da görüyoruz..aşağıdaki resimde cenneti bu dünyada yaşayan hoca efendiyi, malta plajlarında huşu içinde hurileri pardon üstsüzleri rontgenlerken görebilirsiniz…Kadınlar göğüslerini saklarken hoca efendi sarkmış gögüslerini neden saklama gereği duymuyor..Size sapıkça gelsede bazı kadınlar erkek memesinden veya kıllı erkek vucudundan tahrik olabilirler…(delikli boncuk görese tahrik olan erkeğin sapıklıklarına girmek istemiyorum..konuyu dağıtırız) Bu durumda hoca efendi ağda veya epilasyon yaptırıp bikininin üstünü giymeliydi!

Bir süpermarket dini olan kuranda, ayetler birbirleri ile çelişirler…Hatta aynı ayet içinde bile çelişkiler görülür..Neden herkes islamı farklı anlar ve yaşar.? “Bir kelimesi değişmez” denilen ayetlerin  anlamları nasıl değişebilir?Aynı kitabı okuyup bu örtünme çeşitliliğin sebebini merak ederiz..Ben ederimde müslümanların etmediği kesin.İslam beyin kıvrımlarını zedelemiştir, düşünme yetilerinin kaybolmasına neden olmuştur..

Aşagıda düşünme yetisini kaybetmiş  altı erotik, üstü takva olan müslüman bir kadınımız..

Yerli malı müslümanların “en doğru islam türkiye’de yaşanır” gibi bir savları vardır…Peki kuranı kendi dilinde okuyup uygulayan arap yanlış mı yapmaktadır.? Bakmayın siz bikimkilerin komiklik yaptıklarına, haşema , burkini veya günlük giysiler ile denize girip Bo Derek gibi olacaklar sonrada gidip  afgan ve suudi kadınına “şekerim vallahi biz en doğru islamı yaşıyoruz, haşema ve burkini ile denize giriyoruz” diyecekler…üstelik  dış örtülerinizi almadan sokağa bile çıkmayın diyen ayete nazire yaparcasına..

islam kadının güzelliklerini gizlemeye çalışırken, yurdum müslümanları islami moda haftaları ve defileleri düzenlemeye devam etsinler..Onlar da bizimkilerin yaşadığı islam ile dalga geçsinler…Bir iranlının, bir suudi arabistanlının veya bir afganlılının “biz yanlış islamı yaşıyoruz, en dogru islam türkiyede yaşanıyor,afferim türklere” dediğini mi düşünüyorsunuz..?.Tabi ki değil..Herkes bir yol tutturmuş olmayan şol cennetlere doğru kürek çekmekte…

En doğru islam nerede yaşanıyor sorusu görecelidir. Her ülkeye, her müslümana, her mezhebe, her tarikate göre farklılıklar göstermektedirler. Müslümanlar arasında en temel konularda bile derin bir görüş ayrılığı vardır. Görüş ayrılığı yaşamadıkları tek payda cennet ve nimetleridir..gelecekte biraz daha bilinçlenecek olan müsluman kadın “size huri var da bize niye yok” derse sus payı olarak 3-5 nuri sözü verileceği kesindir..hafif yumuşaklıktan zarar gelmez…

İslamın en doğru nerede yaşandığını söylemem zor olmasına karşın örtünmenin en dogru Afganistanda uygulandığını söyleyebilirim.Burka islama göre en doğru örtüdür.üst resimdeki bayanı alt resimdeki bayanların ülkesine gönderin bakalım, müslüman kardeşimiz mi gelmisş diyecekler, yoksa recm mi edecekler..iki ülkede ve her iki resimdekilerde müslüman..

Kuran’da, Rahman suresi 55.sırada olup 78 ayetten oluşmaktadır.Bu ayetlerden 31 tanesi aynı nakarattan ibarettir. “İmdi Rabbinizin nimetlerinin hangisini yalanlıyorsunuz? Allah yarattığı kulunun anlamayacağını düşünüp 31 kere tekrar etme gereği duymuş olmalı.Bu basit cümleyi 31 kez tekrar eden allah islamın en önemli konularının başında gelen örtünme konusunda aynı hassasiyeti göstermeyip bir tek ayette bile örtünmeyi net bir şekilde ortaya koymamıştır. Mükemmel olduğu iddia edilen kuran örtünmenin şeklini yeterli şekilde izah edemediği için günümüzde yaşanan kaos ortaya çıkmıştır.

örtünmenin konu edildiği 3 ayet var ve bunları aşağıda inceliyeceğiz.. Bu ayetlere bir göz atalım.

Nûr Suresi, ayet 31:

“Mümin kadınlara söyle: Gözlerini korusunlar, namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üstüne örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları ellerinin altında bulunan, erkeklerden kadına ihtiyacı kalmamış hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler. Gizlemekte olduklan ziynetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar.”

Nur suresi 31 Örtünme konusunda ki en belirgin ayetir..muslumanlar bu ayeti referans kabul eder.Oysa ayette nasıl ve nerelerin örtüleceği çok belirgin değidir.böyle olsa idi bütün müslumanlar tek tip örtünüyor olurlardı.Baş örtüsü takmayan kadında, türban takanda,yemeni bağlayanda, peçe veya burkaya girenide müsluman..herkes kendine göre yorumluyor ayeti.. (esasında ayetleri kadınlar yorumla(ya)mıyor..böyle bir şansları yok..Her şeyde olduğu gibi nasıl örtüneceklerinide erkekler belirliyor)

Dünya nüfusunun sadece % 20 si müslumandır..Adem ile havva gibi dolaşan insan, ilkel kabilelerde bile neredeyse kalmamıştır.Çıplak gezmeyi emreden veya öneren bir din,  felsefe veya ideoloji de yoktur.Kıyafet ve vucudun belirgin yerlerini örtemek,  insanlığın ürettiği ortak bir değeridir.

Bu ayeti dilediği gibi yorumlayıp dilediği gibi örtünen müslüman kadınlar namuslu ve iffetli, hoşgörü dini islam’a göre örtünmeyenler ise namussuz ve iffetsizdir!!

Ayette “ ZİYNETLERİNİ TEŞHİR ETMESİNLER” diye geçiyor..ziynet nedir?  Sözlüklerde değerli eşya, süs eşyası, takı olarak geçsede kuran’da ziynetten kastedilen kadın vucudunun bir kısmıdır.. bunu ben değil islam mollaları söylüyor..o zamanlar ziynet sahibi olmak prestij nedeni olabilir.kolundaki bilezigi belli etmek icin ayaklarini yere vurmak gerekmez, elini, kolunu sallaması yeterliydi..ayet de Elini kolunu sallama derdi..hikmetinden sual olunmaz emme, koskoca allah ziynetten korksaydı her şeyi yasakladığı gibi onuda yasaklardı…bunu düşünmemiş olamaz..Zinhar saçlarda teşhir edilmediğine göre ziynet katagorisine dahildir..kadının kılı, tüyü ziynet oluyorda erkeğin ki neden olmuyor..? Neden erkekler suratlarındaki kıl kümesini sıvazlayarak hoyratça teşhir ediyorlar..?

GİZLEMEKTE OLDUKLARI ZİYNETLERİ ANLAŞILSIN DİYE AYAKLARINI YERE VURMASINLAR..

Burada açık konuşalım..ayaklar yere vurulduğunda sallanabilen kadın uzvu nedir? Bunu göğüsler ve belki birazda popo olarak izah edebiliriz…ayaklar yere vurulmazsa bu organlar yok mu sayılır? Atletizim müsabakalarında veya diğer kadın sporlarında statyuma giden erkek tahrik mi olmaktadır? Bayanların spor müsabakasını TV’den izleyen erkek Genelevden naklen yayın var diye mi düşünür.? Siz ayağını yere vurarak erkeğini baştan çıkarabilen bir kadın duydunuz mu?!!

Peki, Türkiye’deki tesettür anlayışı bunları gizlemeye yeter mi?  Saçının tek telini göstermeyen müslüman kadınlarımızın çoğunluğu, ayaklarını yere vurmasada vucudunun bütün hatlarını sergilemezler mi? Aşağıda ki resimdekiler en bi müslüman kadınlarımızdır..ben göğüslerini ve vucut kıvrımlarını görüyorum..ya siz takva yaşayan müslümanlar?

Müslüman olmayan dünya kadınları ayaklarını yere vurarak mı gezerler..? Ayağını yere vursalar o anda sallanan göğüs gören batılı erkekler erekte mi olurlar.?

Nasıl bir  komedi bu?

O zaman şöyle söyleyebiliriz… erkeğın kılı kadını tahrik etmiyor fakat kadının kılı erkeği tahrik ediyor.. erkegin vucudu kadını tahrik etmez, kadının eder!!Müslüman olmayan, yani kadının başının örtülmediği, çagdaş kıyafetlerle gezilen toplumlarda ise her an kadın saçı gören erkek  zeus vaziyetini alır!!!!

Bu anlayıştan yola çıkarak 10 yaşından sonra kız çocuklarının  vucutlarını ve saçlarını sarıp sarmalayıp, bütün erkekleri potansiyel sapık yerine koyuyorlar..müslüman erkekte kendisindeki potansiyelin keşfedilmesinden  gurur duyuyor..

kadını lahana moduna sokan erkek egemen islamın erkegi neden yarı çıplak gezer..göz görür gönül çeker diyorsanız, kadının da nefsi duyguları oldugunu düşünüyorsanız erkeğide tesettüre sokup, türban taktırın…daha radikal bir önerim var, kadınların sokağa çıkması tamamen yasaklayın!!!

ahanda size ziynetlerini sergileyen müslüman erkek..bu müslüman arkadaş cüppelinin yanında tesettürlü kalır..cüppeli gibi sarkmış memeleri göstermiyor..Kadınlar gözlerini sakınsınlarda.. olmaz ki, böylede tavaf edilmez ki?..

tecavüz coşkun’un bile kıl’dan tüy’den sebeplerle bir kadına icra-i sanat eylediğini duymadık.

Cinselliği saça kadar indirgeyen islam,barbi bebekten bile tahrik olabilen Cüppeli hoca’’lar yetiştiren kocaman bir bataklığa dönmüştür…

Aynı ayette GÖZLERİNİ KORUSUNLAR ibaresine dikkatinizi çekmek istiyorum.Biraz sonra tekrar bu konuya değineceğim..

Nûr Suresi, ayet 60:

“Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş kadınların ziynetlerini göstermeksizin, dış elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. Yine de iffetli olmaları kendileri için daha hayırlıdır.”

Ayet içinde geçen “ÇOCUKTAN KESİLMİŞ KADINLARIN”söylemi var, başı sonu belli değil..kadın kısır..henuz genc yaşında olmasına rağmen cocuğu olmuyor…veya kadın 40 yaşında cocuktan kesildi…Burada biyolojık bir durum söz konusu…hiç çocuğu olmayanda,40 yaşında çocuktan kesilende, 65 yaşında doğuranda var.. ülkemizde cocuktan kesildikten sonra dış örtümü kullanmayabilirim diyen yurdum kadını olmamıştır..Benim anladığım dış örtü vucut hatlarını belli etmeyendir…özellikle genç nesil türbanlı müslümanlar vucut hatlarını alabildiğine sergileyecek kıyafetler giymekte,  ilerleyen yaşlarında ise daha çok kapanmaktadırlar..aşağı resimde ki genc bayan yaşlandığında yanında ki gibi olacaktır, muhtemel yanında ki gençliğinde onun gibiydi..

Yukarıda ki  iki ayette  başların nasıl örtülmesi gerektiği net bir şekilde açıklamamaktadır.. çunki iffetli olmanın kriteri kurana göre  şekli belli olmasada örtünmektir…Örtünme çeşitliliğinin nedeni ise örtünde, nasıl örtünürsen örtündür..yeter ki iffetsiz olma!!!

Ahzâb Suresi, ayet 59:

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına örtülerini üzerlerine almalarını söyle. Onların TANINMAMASI ve inciltilmemesi için en elverişli olan budur.”

www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp?sure=33&ayet=59 linkine tıkladığınızda  bütün mealcilerin kuran’ına ulaşabilirsiniz…Altı çizilecek cümle “TANINMAMASI“dır..

Burada kıvıracak bir argümana sahip değisiniz…Afganlı kadınlar kıvırmadan BURKA’nın içine girerek iffetlerini koruyorlar! (sıkıysa burka’nın içine girmesin)

Başına çorap veya maske geçirip bankaya dalan adamı “hidayete ermiş” olmakla  yorumlamıyorsanız bunun tanımmamak için bir önlem olduğunu anlayabilirsiniz.

Burka hariç hiçbir örtünme ve tesettür şekli TANINMAMAK için yeterli değilidir..

Peçe bile tanınmayı engelleyecek bir örtünme şekli değildir..Zira gözünüzün rengi, birinin kör oluşu, şehla oluşu,kaşlarınız,kirpikleriniz, derinizin rengi, alın çizgileriniz  tanınmaya yeterli olabilir…Tanınınca ne olur sorusuna girersek işin içinden çıkamayız…Bütün erkeklerin müslüman olduğu bir ülkede tanınmak tehlikeli bir durum ise, burada mülüman erkekleri cezalandırmak gerekir, kadını değil..fatura her durumda kadına kesiliyor, sonrada islam kadına değer verir deniliyor.

Nur suresi 31 ayette GÖZLERİNİ KORUSUNLAR demiyormuydu…? sizce neden gözlük takıyor aşağıda ki bayan..veya neden burkaya giriyor afganlı…neden tamamen kara örtüler içinde suudi kadını!!!

Şimdi bu iki ayeti yorumladığımızda hem TANINMAMAK hemde GÖZLERİ KORUMAK için en doğru örtünme şeklinin BURKA olduğunu düşünmek, sanıyorum yanlış olmaz..

Hayır yanılıyorsun diyorsanız, yanılan ben değil asr-ı saadet dönemini yaşamak için canlarını veren Afgan halkıdır…Kutsal dediğiniz topraklarda yaşayıp islamı anlamayan suudi müslümanlardır.

Bindiğiniz dolmuş sizi cennete götürmez..Yarından tezi yok ya BURKA’larınızı sipariş ediniz, ya da o  dolmuştan ininiz..Müslümanım diyen hatun kısmına duyurulur..

(haaaa..müsluman erkeklerede duyurulur..kadınlarınızdan siz sorumlusunuz)

Bu dinsiz imansız vatandaşın da kıyağını  unutmayın..dua falanda istemez hani.!!!

Not: Bu yazımı bütün müslüman Türk kadınına ve islamda başörtüsü yoktur diyen Sayın Özdemir İnce’ye ithaf ediyorum..

“Apaçık” kelimesinin geçtiği ayetler;  43/2 – 12/1 – 2/99 – 22/16 – 27/1 – 36/69 – 58/5 – 10/15 -15/1 – 19/73 – 22/72 – 24/1 – 28/1-2

Ayrıntılı ve ayrı ayrı açıklandığını öne süren ayetler ; 7/32 – 6/97 – 12/111 – 6/154 – 6/119 – 13/2 – 30/28 – 70/52 – 10/37 – 6/126 – 24/34 – 24/46 – 11/1-2

Reklamlar

19 Responses to İSLAM’DA ÖRTÜNME VE AHZAP SURESİ 59. AYET

 1. Alp dedi ki:

  1.Evrensel olan bir inancı bireylerle yada bir grupla sınırlandıramazsınız( Bu bir müzisyeni örnekleyip müziği tarif etmek gibi olurdu. bir gürültü çıkartan kişide müzik yapmış sayılabilir.)
  2. İslamı kişiler bağlamaz. İslam kişileri bağlar.
  3. Ayetler açık ve nettir. Üstelik ayetlerde zorlama değil tavsiye vardır.
  İnsanların çarpıtması İslamı bağlamaz.
  4. Erkeğin cinsel olarak tahrik olması özel bir konudur. Eğer bir erkeksen anlarsın değilse mümkün değil. Kaç kadın bir erkek bacağından tahrik olur?
  5. Genelde kadın fiziki olarak zayıf olduğu gibi ruhsal olarak ta erkeğe göre zayıftır. Örneğin: Kaç erkek medya maymunu gibi dudaklarını yanaklarını boyamak ister. Buna zaman ayırır sizce? Kadının hayata bakış perspektifi ile erkeğin ki çok farklıdır.
  6. Erkek ve kadın ikisi de insandır ancak çok farklı ruhsal varlıklardır. Doğal olarak biri diğerine üstün gelebilir. Bunu kabul etmek zorundasınız. (Matematikte + artıdır. – Eksidir. Gerçekler budur.)

 2. laik mümin dedi ki:

  Kur’an kıl ile uğraşmaz!!!!!!!Bu ,kur’an’a hakarettir…
  Eğer amaç saç kıllarını örtmekle daha imanlı allaha daha yakın olmaksa veya kadın açısından allaha yakınlaşmanın yollarından biri bir yerleri örtmek ise türban takanların daha katedeceği milyonlarca kilometre yol vardır..burada amaç kadının karşı cinsi tahrik etmemesi değil mi ?
  O zaman türbanlılar kağıt kalemi elinize alın…
  1- makyajı bırakacaksınız
  2-tırnak kesmeyecek ve boyamayacaksınız
  3- kaş almayacaksınız
  4-kaba ve asık suratlı olacaksınız
  5-siyah dışında renkli pardesüleriniz veya türbanlarınız olmayacak
  6-erkeklerle göz teması kuramazsınız!!!teması bırak sesinizi duymayacağız!
  7- yürürken kalas gibi yürüyeceksiniz….
  Yani her şeyinizle tahrik unsurusunuz !!..En iyisi siz işi garantiye alın : Vücut hatlarınızı belli eymeyen bir çuval giyiniz ve hatta bırakın evi odadan dışarı çıkmayınız…ki tahrik unsuru olma ihtimaliniz sıfıra insin ve imanınıza iman katın !!
  Saçı örtmek bu yolda atılan ilk adımdır..allah yolunuzu açık eder mi etmez mi bilemem ama işiniz çok zor.Bir sizin işiniz çok zor bir de manastır rahibelerinin
  islam manastır ,klise dini değil islam sokak dinidir.allah bu dini(din= yaşam kurallarını) aktif yaşanacak şekilde tasarlamıştır…
  Mantık ise basit :Öncelikle allahı tanıyın ve hayatınızın merkezine onu (yani onun ölçütlerini )oturtun sonra da hiç ölmeyecekmiş gibi çalışın,çalışın,çalışın… üretin ,insanlara faydanız olsun…hayır ve barışta yarışın…ve birilerinin sizi allah ile aldatmaması için uyanık olun!
  ………………
  He bu arada o cemaatin türban diye yırtınan bıçkın delikanlılarına da bir lafım var:en azından türbanlı ablalarımızı tahrik etmeyin : uyumlu ve temiz kıyafetler saç tıraşları jöleler falan …aman diyorum:)))
  bence insanın bu tarz basit şeylere önem vermesinin tek nedeni var : BOŞ KALMAK !…BİR DE KARDEŞİM İNSAN CİNSELLİĞİ DE (ALLAHIN BELİRLEDİĞİ ÖLÇÜLERDE) YAŞAYACAK ŞEKİLDE YARATILMIŞ BİR VARLIK.BUNU ÖRTBAS ETMEK ALLAH’I ÖRTBAS ETMEK SALAKLIĞI İLE AYNIDIR.HİÇ FARKI YOK

 3. müslüman dedi ki:

  Allah hidayet nasip eylesin. Ölüp gittiğin zaman gerçeği göreceksin ama iş işten geçecek

  • laik mümin dedi ki:

   Kur’an’da saç örtme yoktur.baş örtülerinizi göğüslerinin üzerine indirsinler ayeti vardır…anlamı şu: o zamanın arap kadınları başlarından aşağı sarkan bir örtü kullanırlarmış.amaç saç kıllarını örtmet değill,bu o zamanın modası ve bu sırada memeler fora !!..kuran burada örtünme uyarısı yapmış, düşünsenize hoş bir durum değil. ayetteki kelimelerin direk anlamı bilinince olay çözülüyor..(kaynak :yaşar nuri öztürk )

 4. Fırat dedi ki:

  sen burada kuranı eleştirmişsin ama allaha inanmıyorsun, eğer kurana inanmıyorsan müslüman değilsindir ama bu allaha inanmamanı gerektirmez.

  Öncelikle şunu söylemeliyim bilimi önemseyen birisisin. Gelmiş geçmiş en yüksek iq sahibi einstain ” Şu doğadaki uyumu görüp insanoğlu nasıl bir yaradana, tanrıya inanmıyor bunu aklım almıyor” diyor.

  Gerçektende kafayı çevirip doğaya baktığın zaman, açan bir çiçeğe, uyum içerisinde yuvasına nimet götürmeye çalışan karıncaya, birkaç santim dünyaya yaklaşsa dünyayı yakıp kavuracak olan her sanise aynı uzaklıkta uyum içerisinde doğup batan güneşe baktığında, ve en önemlisi ön yargılarını, tabularını kırdığında Allah’ı görebiliyorsun, kalbinde hissedebiliyorsun,

  bir ihtiyaç değil gerçek olduğunu anlıyorsun..

  Saygılar

 5. alican dedi ki:

  Salman Rüstü mü oldun len basimiza 🙂

 6. istavrit dedi ki:

  arif bey…blogumu ziyaret edip, küfür etmeden yorum yaptığınız için teşekkür ederim..

  yazımı dikkatli okumadınız sanırım…kuranın apaçık bir kitap olduğunu ben değil iman ettiğiniz Allah söylüyor..hadi ben iman etmiyorum, kalp gözümde mühürlü, bu nedenle anlayamıyorum..siz de anlamıyor olmalısınız ki beni müftüye veya said nursi’ye yönlendiriyorsunuz.
  Allah izah edemedi de said kürdi hazretleri mi örtünmeyi izah edebildi..?

  eleştirilerimden biridir bu..islam beyin özgürlüğünüde yok ediyor..ben kişisel fikierlerimi yazmıştım..keşke siz kendi düşüncelerinizi yazabilseydiniz…

  sevgiyle kalın

  • reyaliti dedi ki:

   Siz bence agnostik ateistsiniz
   çünkü bu tür eleştirileri hep sizin gibiler yapıyor.
   elbetteki İSLAM saidi nursinin tekelinde değil. ama İSLAM BEYİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ yok etseydi siz burda yazamıyor olurdunuz. şunu da belirtiyim ki ÖZGÜRLÜK İSLAMIN sloganı değil şeytanın sloganı.

  • zeynep dedi ki:

   isminiz belli olmadığı için size ‘ sevgili balık ‘ diye hitap etsem hakaret etmiş olmam sanırım…
   Kur’ an anlamaya niyeti olanlar içindir … ALLAH 31 defa tekrar etmemiştir, her defasında – daha iyi anlaşılması için- farklı cümlelerle, farklı açılardan ve farklı olaylarla birlikte telaffuz etmiştir. ama başta da belirtmiş olduğum gibi anlamaya niyeti olan anlar. yoksa siz ve sizin gibi düşünenler 32. defada da anlamayacaktır…
   size sadece şunu belirtmek istiyorum,ALLAH -akli yetisi olan ve onu kullanabilen- insanı muhatap almış ve bu dünyada inanç konusunda özgür bırakmış… nerden geldin nereye gidiyorsun? bunları merak edip de iki dakikacık düşünmüyorsan bile, en geç ölüm anında öğrenivereceksin …
   o böyle örtmüş şu böyle örtmüş yok şu hiç örtmemiş bunlar da sizi aşan konular, hepsinin hesabı YARATICISI iledir…

  • zeynep dedi ki:

   İNSANLARIN AKLININ KARIŞMAMASI ADINA YUKARIDA KENDİNİZCE YAZDIĞINIZ HER SAÇMALIĞA CEVAP AŞAĞIDADIR. ANLAMAK İSTEYEN BUYURSUN OKUSUN…

   • zeynep dedi ki:

    İSLAM’DA ÖRTÜNME VE AHZAP SURESİ 59. AYET
    1.5 milyarlık İslam dünyası aynı kitabı okuyor, farklı anlamlar çıkarıyor…Bu anlamsızlığı da “mezhep” adı altında kutsuyor..

    CVP 😦 Her insan matematik kitabını eline alır ama herkes aynı derecede anlamaz değil mi? Biraz altyapı biraz zeka gereksinimi var mıdır ? Elbette vardır … Bu nedenle birincisi matematiğin size gerekli olduğu kanısına varacaksınız ki oturup anlamak için çaba sarf edeceksiniz , ikincisi araştırmak için birazcık aklınızı kullanmayı bileceksiniz. )

   • zeynep dedi ki:

    Aynı kitabı okuyup birbirlerini öldürmeleri de muhammedin ölümünden günümüze kadar geleneksel olarak devam ediyor…

    CVP: ( Birbirini öldürenlerin kim olduklarını söyleyebilirseniz ben de size nedenini söylerim, bilmiyorsam da mutlaka öğrenirim, hem size hem kendime belki faydam olur.Kaldı ki birbirlerini öldüren topluluklar o kadar çok ki … Amerikan’ın ikiz kule saldırısını kendinin yaptığına dair teorileri es geçmeyiniz… Ne için yaratıldığını anlamış, Rabbini ve kendini tanımış kimseler olan GERÇEK MÜSLÜMANLAR değil birbirini herhangi bir canlıyı bile sebepsiz yere öldürmez. )

   • zeynep dedi ki:

    Kuran’da ki Allah,muhammede gönderdiğini iddia ettiği kitabında, 18 ayette “Apaçık”, 13 ayette ise “detaylı” diyerek kendini paralıyor..müslümanlar anlamamakta direniyor.1.5 milyarlık müslüman nüfusun tamamının anlama özürlü olabileceğini düşünmek olası değil…)

    CVP:( Bu yorumu yapabilmeniz için Kur’ an ‘ın dili olan Arapçayı çok iyi bilmeniz gerekmektedir. 1,5 milyar müslümanın tamamı arap asıllı değildir ve bizim dilimiz Arapçaya göre çok basit bir dildir. Binlerce kelimenin tam karşılığı yoktur. Arapçada bir harfin uzatılmasından farklı anlamlar çıkar, 64 siga denilen bir şey vardır. Siga çekimi ifade eder ve her çekimde kelime farklı bir anlama bürünür.Tam tercüme edilemeyen şeyler de tam anlaşılamayabilir. Anlamak için biraz daha çaba sarf etmek gerekir. İngilizce biliyorsanız eğer bir kelimenin farklı anlamlarda kullanılabileceğini, kullanıldığı cümleye göre değerlendirilmesi gerektiğini bilirsiniz. Aynı şey bizim dilimiz için de geçerlidir, eşses diye bir şey vardır 🙂 )

   • zeynep dedi ki:

    Allahın bütün alimleriniz toplansa bir kelimesini yazamazsınız dediği 6236 ayette kendini ifade edemediği daha akla

    ( HANGİ AKLA ??? YANLI VE KESİNLİKLE ÖNYARGILARLA ÖRÜLMÜŞ BİR AKLA MI ??? ) uygun..
    (tabi ki burada kendisini ifade edemeyen muhammed’tir
    ( NE KADAR TANIYORSUNUZ Kİ KENDİSİNİ İFADE EDEMEDİĞİ KANISINA VARDINIZ ACABA ÇOK MERAK ETTİM !)

    ( Arapça daha önce de bahsettiğim gibi bizim dilimizden çok farklıdır. Nasıl ki bizim edebiyatımızda sanatsal ifadeler, şiirlerimizde ses uyumları vs. varsa bunun kat kat fazlası Arapça da mevcuttur. Yine bu yazdığınız cümlenin ne ifade ettiğini anlayabilmeniz için ARAPÇAYI İYİ DERECEDE BİLMENİZ GEREKMEKTEDİR. Ayetin ‘tek bir kelimesini bile yazamazsınız’ demesinin sebebi budur. Kur’ an ‘ ın indiği asırda şimdiki gibi gazeteler tvler radyolar yoktu, insanlar birbirlerini şiir ile yeriyor ya da şiir ile meşhur ediyorlardı. Şimdinin gerçek sanatçıları o zamanın şairleridir. Ve inanmayanlar bile Kur’ an ‘ ın uslübuna hayran kalmıştır. Sonuç olarak ARAPÇAYI İYİ DERECE ÖĞRENMENİZ GEREKMEKTEDİR. 🙂 )

   • zeynep dedi ki:

    Türkiyede toplumsal ve siyasal olarak ciddi bir kamplaşma yaşanıyor.Bu durum ülkemizi gelecekte parçalayıp, hatta iç savaşa sürükleyecek kadar ciddidir..Bunun temelinde yatan nedenlerden birisi de islamın en tehlikeli sembol’ü başörtüsü veya türbandir..Bir avrupa ülkesinde gezerken kimin katolik, kimin protestan, kimin musevi olduğunu anlayamazsınız…bu ayrışmaya neden olacak sembolleri yoktur.Oysa bir müslümanı dünyanın her yerinde tanıyabilirsiniz..Kadını lahana gibi sarılıp sarmalanmış,erkeği sakallı, en moderni badem bıyıklı…aynı müslümanların hangi ülkeye ait olduğunu da anlayabilirsiniz..Arap peçe takar,iranlı kara bir başörtüsü,Afganistanlısı kıyafetin hapishane şeklinde olanı burka….yurdum müslümanı armutu çağrıştıran kafasına ismi armani’den devşirilen allı güllü Armine türban… Müslüman ülkemizin deniz kıyıları da farklı değidir..normal mayolusu, bikinilisi, günlük kıyafetleri ile gireni, haşeması ve burkinisi…hepsi allah birdir,muhammed onun peygamberidir der, kendilerini müslüman olarak tanımlarlar..hepside kıyafetlerinden dolayı birbirlerini eleştirir..
    CVP:( Dini olsun ya da olmasın her inanışın – satanistlerin bile- kendilerine özgü sembolleri, tarzları vardır.Ama İslam dininin gerekleri olan olguları – başörtüsü gibi- bunlarla karıştırmamalısınız. Dini sembollerin nedenleri vardır. Haç sembolünün Hz. İsa ‘ yı ve yaşadığı olayı temsil etmesi gibi. Çok karşı olduğunuz türbanın da elbette nedeni vardır, ama bunun nedenini – cinsiyetinizi bilmediğimden- erkeklere sormanızı tavsiye ederim. Zira yaşanan bazı olaylarda erkekler kendilerince gerekçe olarak kadının giyinişini öne sürerler. VE YARATICI YARATTIĞINI ÇOK İYİ BİLİR ! sakal mevzusuna gelince top sakal olsa sanırım size batmaz 🙂 ki sakal İslam dininin olmazsa olmaz emri değildir. Kişiye bağlıdır 🙂 kimin neyi nasıl örttüğüne gelince, gördüğünüz zaman kendilerine sorun bunu neden böyle giyiyorsunuz böyle örtüyorsunuz diye, bir gerekçesi varsa söyler yoksa bildiğin cahildir. )

   • zeynep dedi ki:

    cüppeli hoca ahmet efendi hazretleri bile malta’da üstsüzlerin oldugu plajda denize girmesini “islama göre yanlış yoktu, takvada hata yaptım”diyerek izah etmiş ve sizde bu masalı kuzu sessizliğinde dinlemiştiniz…öyle olmasaydı hoca efendi yüzme havuzlu villasında saz çalmaya devam edebilirmiydi? kusuru kızında değil, kadı’da görüyoruz..aşağıdaki resimde cenneti bu dünyada yaşayan hoca efendiyi, malta plajlarında huşu içinde hurileri pardon üstsüzleri rontgenlerken görebilirsiniz… Kadınlar göğüslerini saklarken hoca efendi sarkmış gögüslerini neden saklama gereği duymuyor..Size sapıkça gelsede bazı kadınlar erkek memesinden veya kıllı erkek vucudundan tahrik olabilirler…(delikli boncuk görese tahrik olan erkeğin sapıklıklarına girmek istemiyorum..konuyu dağıtırız) Bu durumda hoca efendi ağda veya epilasyon yaptırıp bikininin üstünü giymeliydi!
    CVP:( Kişiye göre toplumları eleştirmek son derece yanlı bir yaklaşımdır, daha önce de söylediğim gibi kişinin yaptığı kendini bağlar. CÜBBELİ AHMET MEHMET VS. ALLAH ‘ ın öğütleri arasında yoktur, onun gibi yapın demez ! )

   • zeynep dedi ki:

    Bir süpermarket dini olan kuranda, ayetler birbirleri ile çelişirler…Hatta aynı ayet içinde bile çelişkiler görülür..Neden herkes islamı farklı anlar ve yaşar.? “Bir kelimesi değişmez” denilen ayetlerin anlamları nasıl değişebilir?Aynı kitabı okuyup bu örtünme çeşitliliğin sebebini merak ederiz..Ben ederimde müslümanların etmediği kesin.İslam beyin kıvrımlarını zedelemiştir, düşünme yetilerinin kaybolmasına neden olmuştur..
    Aşagıda düşünme yetisini kaybetmiş altı erotik, üstü takva olan müslüman bir kadınımız..
    CVP:( Daha önce de belirttiğim gibi kişilerden giderek amaçlara ulaşamazsınız.Bazıları provokasyon amaçlı photoshop ürünleri bile olabilmektedir. Ben ve dinim asla bu insanların savunucusu değiliz. )

  • KATRE dedi ki:

   sayın istavrit ‘Allah izah edemedi de said kürdi hazretleri mi örtünmeyi izah edebildi..? ‘ diyosunuz Kuranda ayetlerin açık olmadıgını sölüyosunuz eger Allah herseyi açıkca soleseydı neyin nasıl yapıldıgını belirtseydı herseyin nasıl olustugunu anlatsaydı imtihan diye birsey olmazdı dünyada herkes müslüman olurdu cennet cehennemde olmazdı. Kuranda ayetlerin böle olmasıyla said nursi imamı rabbani imam hanefi gibi alimlerimiz yorumlayarak bize yol gösterirler tabi bu yorumlamalar kendi kafalarından yapmamıslar Allah tarafından yaptırımış yazdırılmıştır .eger risale-i nur okumuşsanız neyin nasıl oldugunu anlarsınız biraz tbi size verilen aklı kullanırsanız.beyin özgürlüğünü yok ediyo diyosunuz sizce siz bu düsüncelerinizi nasıl yazabilyosunz yok ediyosa..ALLAH HİDAYET VERSİN SİZE

 7. arif dedi ki:

  amacınız üzüm yemek mi yoksa bağcıyı döğmek mi?gerçekten samimi iseniz bi tane müftünün yanına gidin bu soruları ona sorun.yada risale i nur okuyun veya ilgili sitelere bakın.sevgiler…….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: