KENDİ İÇİNDE ÇELİŞEN AYETLER

“Din’de zorlama yoktur…” (K. Bakara sûresi, âyet 256)

“… Müsrikleri (Puta tapanlari) buldugunuz yerde öldürün…”; (K. Tevbe sûresi, âyet 5)

“Allah kimi dogru yola koymak isterse, onun kalbini Islâmiyet’e açar. Kimi de saptirmak isterse… kalbini dar ve sikintili kilar. Allah inanmayanlari küfür batakliginda kilar…”(K. En’âm sûresi, âyet 125)

“Allah kimi hidâyete erdirirse, dogru yolu bulan odur. Kimi de sasirtirsa, iste asil ziyâna ugrayanlar onlardir…”(K. A’raf sûresi, âyet 178)

“Allah kimin kalbini Islâm’a açmissa, o Rabbinden bir nûr uzerinde degil midir? Allah’i anmak hususunda kalbleri katilasmis olanlara yaziklar olsun! Iste bunlar apaçik bir sapiklik içindedirler”(K. Zümer sûresi, âyet 22)

“Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardi. ama O, istedigini saptirir, istedigini dogru yola eristirir. Islediklerinizden, andolsun ki, sorumlu tutulacaksiniz…”(K. Nahl sûresi, âyet 93; ayrica bkz. Fâtir, 8; Müddessir 31, 42, vs…)

“Allah dileseydi bütün insanlari dogru yola sevkederdi…”(K. Râ’d sûresi, âyet 31)

“Kahrolasi insan! Ne inkârcidir!…”(K. Abese sûresi, âyet 17)

“… Puta tapanlardan yüz çevir. Allah isteseydi puta tapmazlardi…”(K. En’âm sûresi, âyet 106-107)

“Biz dileseydik herkese hidâyet veririrdik; fakat Cehennemi tamamen cin ve insanlarla dolduraracagima dâir Benden söz çikmistir…(K. Secde sûresi, âyet 13)

“Allah dileseydi, yeryüzünde bulunanlarin hepsi inanirdi… Allah’in izni olmadan hiç kimse inanamaz…”(K. Yûnus Sûresi, âyet 100).

“Yaptiklarinizdan dolayi mutlaka sorguya çekileceksiniz…”(K. Nahl sûresi, âyet 93)

“Basiniza gelen her hangi bir müsibet kendi ellerinizin yaptigi isler yüzündendir” (K. Sûrâ sûresi, âyet 30).

“(Ey Muhammed!)… Kendilerine bir iyilik dokunsa: -Bu Allahtan’dir- derler; baslarina bir kötülük gelince: -Bu sendendir- derler. (Onlara) -Hepsi Allah’tandir- de…”(K. Nisâ sûresi , âyet 78)

“Sana gelen iyilik Allah’tandir. Basina gelen kötülük ise nefsindendir…” (K. Nisâ sûresi, âyet 79).

“Basiniza gelen herhangi bir müsibet, kendi ellerinizle isledikleriniz yüzündendir…” (K. Sûrâ sûresi, âyet 30).

“Allah diledigini saptirir, diledigini de dogru yola eristirir…”(K. Fâtir sûresi, âyet 8)

“Ayet’lerimizi yalanlayanlari… helâke götürecegiz…”(K. A’raf sûresi, âyet 182)

“Kitabini oku, bugün kendi hesabini kendin göreceksin. Kim yola gelirse, kendi lehine yola gemis ve kim saparsa kendi aleyhine sapmistir…” (K. Isrâ sûresi, âyet 13-15); “Kiyâmet günü, yaptiginiz seylerin karsiligi verilir…” (K. Yâ-Sîn sûresi, âyet 54).

“Andolsun, Biz cinler ve insanlardan bir çogunu Cehennem için yaratmisizdir…” (K. A’raf sûresi, âyet 179).

Kim iyi bir is yaparsa faydasi kendisinedir, ve kim kötülükte bulunursa zarari kendisinedir…” (K. Fussilat sûresi, âyet 46)

“Allah… diledigine azâb eder, diledigine merhamet eder…” (K. Ankebût sûresi, âyet 21).

“…Allah’in dogru yola eristirdigi kimse hak yoldadir. Kimi de saptirirsa artik ona dogru yola gösterecek bir rehber bulamazsin…”(K. Kehf sûresi, âyet 17)

“(Allah’i) Yalanlamis olanlarin o gün vay haline! Allah’a karsi gelmekten sakinmis olanlar, elbette (Cenne’te) gölgeliklerde ve pinar baslarindadirlar…”(K. Mürselât sûresi, âyet 40-41)

“Bilsin ki insan için kendi çalismasindan baska sey yoktur. Ve Çalismasi da ileride görülecektir. Sonra ona karsiligi tastamanm verilecektir …“ (K. Necm, 38-41);

“… Her kese islediklerinin karsiligi verilir. Kendilerine haksizlik yapilmaz…” (K. Ahkâf, 19);

“Allah rizik verirken kiminizi digerlerine üstün tutmustur”(K. Nahl, 71);

“Dünyâ hayatindaki geçimlerini aralarinda böldük ve bazilarini bazilarindan üstün kildik” (K. Zuhrûf, 32);

Reklamlar

4 Responses to KENDİ İÇİNDE ÇELİŞEN AYETLER

 1. alfasayısal dedi ki:

  iyi çelişkiler yakalamışsın güzellik (:

 2. Kadir dedi ki:

  Arkadaşım ayetlerin iniş sebepleri vardır. Sen o ayeti okuduktan sonra hangi olaydan sonra indiğine bakarsan kafanda daha iyi kavramış olursun. Mesela

  “Allah kimi dogru yola koymak isterse, onun kalbini Islâmiyet’e açar. Kimi de saptirmak isterse… kalbini dar ve sikintili kilar. Allah inanmayanlari küfür batakliginda kilar…”(K. En’âm sûresi, âyet 125) ayeti kerimede Allah’ı Teala’nın ne kadar güç ve kudret sahibi olduğunu anlıyorum ben yani sen islamı istersin çabalarsın Allah’u Teala senin kalbini islama açar. Sunetullah budur sen istersin Allah’u Teala verir. Bir hatam varsa Allah affetsin

 3. Abdullah dedi ki:

  ALLAH (C.C) SENİ UMMADIĞIN BİR YERDEN ÖYLE BİR ‘KAHR’ETSİN Kİ İMAN EDEBİLME ZAMANIN KALMADAN GEBERESİN… SEN TAM ŞU AYETE UYGUNSUN “Onlar, sağırdırlar (hakkı işitmezler), dilsizdirler (imanı ikrar etmezler), kördürler (anlayış gözü ile hakkı ayırdetmezler), artık onlar (bu hallerinden) dönmezler.” BAKARA/18

  • Fırat dedi ki:

   arkadaşım saçmasapan yorumlarla bu arkadaş huzur bulmaz, adamakıllı bilgi sahibiysen bu arkadaşın düştüğü çelişkiyi tatmin edici şekilde açıklarsın değilsen benim gibi susar geçersin, bilgi sahibi olduklarını açılayıp yardımcı olmaya, fikir belirtmeye çalışırsın…

   yazı sahibi kardeş, gerçekten, peygamber zamanındaki müslüman kesim böyle değildi. mesela böyle bir paylaşıma fikire bu ve bunun gibi müslümanım diye geçinenlerden değildi.Bunu nerden biliyorsun dersen, o zamanda dünyaca buluş yapıp bilime çağ atlatan insanların müslüman olması şimdi ise bilimi gerileten kesimin genel olarak müslüman olması bunu belli ediyor..

   İnşaallah gerçekten detaylı, bilen sorgulayan bilgi sahibi birisi rastlar ve çelişkilerini giderir..

   Saygılarla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: