ISLAM BIR SUPER MARKET DINIDIR


Kahire Universitesi`nin felsefe profesoru olan Hassan Hanafi, gecen yil yapilan fikir ozgurluguyle ilgili bir seminerde, Kuran`in celiskilerle dolu oldugunu belirterek, “Supermarket gibi, istediginizi alip, istediginizi birakabilirsiniz.” dedi.

Sorbonne Universitesi`nden doktora sahibi olanHassan Hanafi, gencliginde Musluman Kardesler`e yakindi,islamin yenilikci kanadindan olan Hassan Hanifi Halen, Kahire Üniversitesi’nde felsefe profesörlüğü ve üniversitenin Felsefe Bölüm Başkanlığı’nı yapıyor.

Biz Turkce konusanlar Islam`i anlamamakla itham ediliyoruz…Nedeni, Kuran dili Arapca`yi bilmememiz..
Iyi de, Hassan Hanafi de Arapcayi bilmez mi?
Kendi dilinden olan kitabi Turkiyeli Araplar kadar yorumlamaktan aciz midir?

Markette “senin dinin sana, benim dinim banadir” etiketli mal da vardir, “tek tek islam dini kalana kadar savasiniz” diye son kullanma tarihi olmayan “made in muhammed”  mallarda mevcuttur..

MARKETTEKI CELISKILI AYETLERDEN BAZILARI

http://www.ilhan-arsel.org/KurElestri/53.html  sitesinden alintidir


“Islâm’da zorlama yoktur” (K. Bakara 256) seklindeki hükümlere dayanarak “Islâm hosgörü dinidir” diye konusurken, diger yandan zorlamayi öngören ve hosgörü’yü kökünden yok eden hükümlere dayali olarak farkli din ve inançta olanlara karsi düsmanlik beslemekten geri kalmaz ve örnegin Kur’ân’daki “Islâm’dan gayri bir dine yönelenler sapiktir!” (K. Imrân 85; Tevbe 33, vs… ), ya da “Müsrikleri nerede görürseniz öldürün!” (K. Tevbe, 5 ya da “Islâm’a aykiri bir inanista ise analariniz, babalariniz, yakinlariniz için magfiret dilemeyin, onlarin namazini kilmayin vs…” (örnegin K. Tevbe 23, 84, 113; Ahzâb 60-61) seklindeki nice buyruklarlara uymayi dogal sayar.

Bu ayni kisi, bir yandan: “Kur’ân’in 14 asir önce ilân ettigi kadin haklari hâlâ ulasilamamis bir yüceliktedir” seklinde konusurken diger yandan, seriât’in kadini asagilatan hükümlerine sarilmakta sakinca bulmaz; bunlari rahatlikla savunabilir, ki bunlar arasinda:”Kadinlar aklen ve dînen dûn yaratilmislardir; Iki kadinin tanikligi bir erkegin tanikligina denktir; Cehennemin çogunlugu kadinlardandir; Sûtresiz olarak namaz kilanin önünden esek, köpek, kadin geçerse namaz bozulur vs …” seklinde insan sahsiyetinin haysiyetiyle bagdasmayan hükümler vardir. Birbiriyle çelisen ve çatisan bu iki düsünce tarzina saplanmislik ona ters gelmez. Daha dogrusu çelisme ve çatisma’nin varligindan muhtemelen habersizdir.

Yine bunun gibi, bir yandan Kur’ân’in: “Basiniza gelen her hangi bir musibet kendi ellerinizin yaptigi isler yüzündendir” (Sûra 30; Nisha 79 vs…); ya da:”Yaptiklarinizdan dolayi mutlaka sorguya çekileceksiniz” (al-Nahl 93) seklinde olan ve “irâde serbestisi”ne ve “kisi’nin sorumlulugu”na yer verir gibi görünen âyet’lerine sarilirak “Islâm akil dinidir, özgürlük dinidir” diye konusurken, diger yandan Kur’ân’in bu hükümleriyle çatisan, örnegin:”Süphesiz Allah diledigini saptirir, diledigini de dogru yola eristirir” (K. al-Nahl 36, 93: Fâtir 8; Müddessîr 31, 42, vs); ya da: “Tanri dilediginin gönlünü açar onu Müslüman yapar… dilediginin kalbini dar kilar (kâfir yapar)” (K. En’âm 125); ya da: “Allah isteseydi puta tapmazlardi…” (K. En’âm 107) seklinde olan hükümlerini benimseyerek, gerçeklere “irâde serbestisiyle”, yâni “akilci düsünce” yolu ile degil fakat gökten indigi söylenen Kur’ân hükümleriyle gidilebilecegini savunur. Bundan dolayidir ki Islâm dünyasinin “büyük bilgin ve düsünür” diye bildigi nice kisiler “Ben aklimi kullanmam, kullanmamakla iftihar ederim” diyebilecek kadar kendilerini vahy”lerin egemenligine terketmislerdir

Yine bunun gibi seriâtçi kisi, bir yandan :”Islâm esitlik dinidir; irk, renk, cins farki gözetmez; ne Arap, ne Acem, ne Türk vs… (gözetmeyip) insanligin güzel usaresinin bir belirisi(dir)” derken, diger yandan köleligin dogal oldugunu vurgulayan seriât hükümlerini (örnegin al-Nahl sûresi, âyet: 75) ya da siyah derili insanlarin tiksinti yaratici bir cild’e sahip olduklarina daîr hüküm’leri, ya da Arap’larin “Kavm-i necib” olarak diger müslümanlara üstünlügünü tanimlayan yönlerini benimseyebilir. Yani bir yandan Islâm’in esitlik dini oldugunu söylerken, diger yandan Seriât’in insanlar arasi esitligi yok bilen hükümlerini benimseyebilir; ve bunda bir çelisme görmez.

Yine ayni sekilde seriâtçi kisi, “kisirlik” denen seyin Tanri’dan geldigini öngören hükümlerle, kisirligin Tanri tarafinda kötülendigini bildiren hükümleri ayni zamanda benimseyebilir; bu hükümler arasindaki çeliskiyi farketmez, farketse de önemsemez: “Çeliski bize göredir, Tanri’ya göre degildir” deyip geçer! Gerçekten de Kur’ân’in Sûrâ sûresi’nde söyle yazili: “(Allah)… diledigini yaratir; diledigine kiz çocuklari , diledigine de erkek çocuklari bahseder…. Diledigini de kisir kilar. O, her seyi bilendir, her seye gücü yetendir” (K. 42 Sûrâ, 49-50; ayrica bkz. Fatir sûresi, 11). Ancak ne var ki, diledigini “kisir” kildigini söyleyen bu ayni Tanri, kisirligi bir kadin için “eksiklik”, “kusur” sayar ve hakâret vesilesi yapar. Nitekim Muhammed söyle demistir: “Evin kösesindeki bir hasir, döl getirmeyen kisir kadindan daha hayirlidir”. Görülüyor ki Muhammed, hem bir yandan Tanri’nin diledigi kadinlari kisir kildigini bildirmekte, ve hem de diger yandan, Tanri’nin kisir kildigi kadinlari hakâret edilmege layik kildigini anlatmakta4! Öte yandan, yine Muhammed’in Kur’ân olmayarak koydugu hükümlere göre, döl getirmeyen kadinlarla asla evlenmemek gerekir; ve döl getiren siyah kadin, döl getirmeyen güzel kadindan daha hayirlidir. Buyruk aynen söyle:“Sevimli ve döl getiren kadinlarla evlenin… Döl getiren siyah kadin, dogurmayan (kisir beya) güzel kadindan hayirlidir”. Görülüyor ki Tanri, hem diledigi kadinlari kisir kilmakta, ve hem de, kisir kildigi bu kadincagizlari evlenme olasiligindan yoksun tutmaktadir. Kuskusuz ki bütün bunlar çelisme halinde bulunan hükümlerin ortaya vurdugu olumsuz sonuçlardir.

Bu örnekleri çogaltmak kolay, fakat söylemek istedigimiz sudur ki seriât egitimiyle yetistirilmis kisi’nin kafa yapisi, çeliskili hükümlerle yogurulmustur. Sadece çeliskili hükümlerle degil fakat bir de Muhammed’in yasam ve davranislarina egemen olan çeliski örnekleriyle sekillenmistir. Su bakimdan ki Muhammed, bir yandan “barisci” ve “hosgörülü” imis gibi görünürken, diger yandan farkli inançtakilere karsi korku ve dehset saçmistir. Bir yandan “teblig edici ve “ögüt verici” olarak görünürken, diger yandan kiliç yolu ile is görmüstür. Bir yandan Arap kavmine, Arapça Kur’ân ile, gönderildigini söylerken, diger yandan tüm insanlara yollandigini savunmustur. Bir yandan , “alçak gönüllü” (“mütevazi”) imis gibi görünürken, diger yandan Tanri’yi kendisine “salavat getirir” durumlarda kilarcasina, ya da kendisine bas egenlerin Tanri’ya bas egmis sayilacaklarini açiklarcasina övünmüs, kendi yüceligini dile getirmistir. (Böylece müslüman kisi, hem bir yandan Tanri’nin tek’ligine ve yüceligine inanirken, hem de diger yandan bu “yüce” Tanri’nin Muhammed’e salevat getirir olmasina inanmakta her hangi bir çeliski oldugunu düsünemez olmustur! )

Reklamlar

6 Responses to ISLAM BIR SUPER MARKET DINIDIR

 1. Fallen119 dedi ki:

  islam dini hosgoru dinidir herturlu yoruma acik olmalisin ferhat kardesim insanlar ne soylemeleri ve ne dusunmeleri gerektiklerinde ozgurdurler boyle dinini dusurecek seyler soylememlisin aksine kendini gelistirdi yaptigi herseye oturup bir arastirma yap

 2. laik mümin dedi ki:

  NEDEN YARATTI Kİ ? DEĞİL;NEDEN VARIM?…..

  İNSANIN OLMADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜ BİR VARLIĞI YARGILAMASI NE KOLAY.BU AYNEN ŞUNA BENZİYOR:SİZ GRUP BAŞKANISINIZ ,O GRUBUN EN AŞAĞI KONUMUNDAKİ BİRİ HAKKINDA EN UFAK YANLIŞI İLE İLGİLİ OLARAK HEMEN YIKICI KARARLAR VEREBİLİRSİNİZ ASARSINIZ KESERSİNİZ .ÇÜNKÜ O ADAMIN VARLIĞI DA YOKLUĞU DA SİZİN İÇİN BİRDİR…ALLAH DENEN VARLIK SİZİN İÇİN YOKSA ONU HEMEN ASIP KESEBİLİRSİNİZ HİÇ UMRUNUZDA OLMAZ.
  AMA ALLAH DENEN VARLIĞI KABUL ETTİĞİNİZDE (SONSUZ İLİM SAHİBİ ,BAŞLANGICI VE SONU OLMAYAN) ONU ASIP KESMEK BU KADAR KOLAY OLMAZDI.ASMAYI BIRAK BÖYLE BİR VARLIĞI SORGULAYAMAZSINIZ BİLE .İNSAN 4 BOYUTLU YAŞIYORKEN BOYUTLAR ÖTESİ BİR VARLIĞI ANLAYAMAZ,ANCAK AKLI VE KALBİ İLE HİSSEDER…BUNU FARKEDİNCE NİYE YARATTI? DEĞİL ,EVET VARIM AMA NİYE VARIM ?DAHA ANLAŞILIR OLUYOR

 3. laik mümin dedi ki:

  ”ALLAH DİLEDİĞİNİ/DİLEYENİ SAPTIRIR,DİLEDİĞİNİ /DİLEĞENİ HİDAYETE ERDİRİR” DER KURAN….BURADAKİ NÜANS ARAPÇADA KULLANILAN KELİMENİN ANLAM ZENGİNLİĞİDİR.KELİME HEM DİLEDİĞİNİ HEM DİLEYENİ DİYE ÇEVRİLEBİLİR….İLGİNÇ DEĞİL Mİ?

  AYRICA TABİKİ MUTLAK İRADE ALLAHINDIR O AYRI MESELE …GEL GÖR Kİ ŞU DENİLECEKTİR: HEM YARATTI HEM KÖTÜYE YÖNELTTİ…HAYIR .ALLAH İNSAN İRADESİNE MÜDAHALE ETMİYOR.ŞUNU BAŞKA AYETLER İNCELENDİRĞİNDE DİYOR DİĞER AYETLERDE :İYİ VEYA KÖTÜ OLMAYI SEÇİN VE O YOLDA İLERLEYİN BEN SİZİ O YOLUN SONUNA GÖTÜRECEĞİM…KALBİNİ KATILAŞTIRMAYI SEÇENLERİN VE BUNDA ISRARCI OLANLARIN KALBİNE MÜHÜR BASARIZ DİYOR KURAN.İRADEYE SAYGI MUTLAKTIR…. BİR KONU İLE İLGİLİ KURANDA NİHAİ HÜKÜM VERMEDEN ÖNCE O KONUYLA İLGİLİ TÜM AYETLERİ İNCELEYİP SON DEĞERLENDİRME YAPILMALIDIR.HER İŞTE ÖYLE DEĞİL MİDİR ?
  DÜNYA HAYATI/SINAVI İNSANIN İRADESİ ÜZERİNE KURULUDUR..EĞER KURAN İNSAN İRADESİNİ REDDETSEYDİ OTOMATİK OLARAK KENDİNİ REDDETMİŞ OLURDU.
  İNSAN DIŞI VARLIKLARIN İRADESİ YOKTUR.GÜNEŞ SABAH DOĞACAK AKŞAM BATACAK ŞEKİLDE YARATILMIŞTIR,BU SABAH DOĞMUYORUM DİYEMEZ MUTLAK BOYUN EĞME VARDIR.ASLAN BEN ARTIK AVLANMAYACAĞIM İNEK ARTIK SÜT YAPMAYACAĞIM DİYEMEZ.
  İNSAN İSE DER!
  BEN BUNUN KÖTÜ BİR ŞEY OLDUĞUNU BİLİYORUM /EN AZINDAN KÖTÜ OLDUĞUNU HİSSEDİYORUM AMA YİNE DE YAPACAĞIM DER VE YAPABİLİR.AMA SONUÇLARINA KATLANACAKTIR.KURAN: ”İNSAN BAŞI BOŞ BIRAKILACAĞINI MI SANIYOR ?”…DER.BU NOKTADA ZATEN İNSANIN İYİYE YÖNELMESİNİN DE CENNETLE ÖDÜLLENDİRİLECEK KADAR ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞU DA KENDİLİĞİNDEN ORTAYA ÇIKIYOR…İNSAN TÜM İYİLİK VE GÜZELLİKLERİN KAYNAĞI OLAN ALLAHIN VARLIK ALEMİNİN BİR PARÇASIDIR.O PARÇA KÖTÜ VE PİS OLAMAZ .EĞER OLMAYI TERCİH ERDERSE KOZMİK ÇÖPLÜĞE ATILIR(CEHENNEM).BU ALAHİ ADALETİN BİR TECELLİSİDİR.BU VARLIK ALEMİ ANAYASININ VERMESİ GEREKEN BİR CEZADIR.ALLAH TORPİL GEÇMİYOR.ALLAH BU KONUDA İNSANI UYARMAKTADIR VE HATTA ŞUNU DEMEKTEDİR”BANA YARDIM EDİN Kİ SİZE YARDIM EDEYİM”EVET ALLAH ADALETİNİN İYİ YÖNDE TECELLİ ETMESİ İÇİN İNSAN İRADESİNDEN YARDIM İSTEMEKTEDİR.ALLAH İNSANIN KENDİSİNİ CEHENNEME SEVKEDECEK KARARLAR ALMASI KARŞISINDA İSE ÜZÜLMEKTEDİR..”…….KAHROLASI NASIL HÜKÜM VERDİ !!”……
  CENNET BİR HAK DEĞİL ÖDÜLDÜR,İRADEYİ İYİ YÖNDE KULLANMANIN ÖDÜLÜ.

 4. laik mümin dedi ki:

  1-KURAN DİKKATLİ İNCELENDİĞİNDE KÖLELİĞİN AYETLERİN İNİŞ SIRASI İE KADEMELİ OLARAK ORTADAN KALDIRILDIĞI GÖRÜLECEKTİR
  2-İSLAMI ELEŞTİRECEKSEN ARAPVEYA TÜRK NEYSE YOBAZLARIN ADETLERİNİ VE HZ.MUHAMMED’E İSNAT ETTİKLERİ BİNLERCE YALAN HADİSİ KANIT GÖSTERİRSEN BİRİLERİ SANA İLE ÇOK GÜLER…BEN DE SANA BUNUN TERSİ BİR HADİS UYDURAYIM MI? O ZAMAN HADİ GEL ÇIK BU İŞİN İÇİNDEN ..EĞER Kİ AMACIN ÇAMUR ATMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLSE KURANI OLDUĞU GİBİ HZ MUHAMMEDİ DE BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRMEK LAZIMDIR.YANİ ”MÜZİKTEN HOŞLANMAYANIN İNSANİ BİR YÖNÜ EKSİKTİR” VEYA ”KURBAN EDECEĞİNİZ HAYVANIN GÖZÜ GÖZÜNÜZE DEĞSE ONU KESEMEZSİNİZ ” DİYEN BİR PEYGAMBER DÖLDEN MÖLDEN BAHSEDER Mİ YAV BİRAZ İNSAF ! …KORTEKS SÜZGECİNDEN GEÇİRMEK LAZIM!!!
  3-KURANIN HİÇBİR YERİNDE ARAP IRKI ÖVÜLMEMİŞTİR. BİLAKİS YAKLAŞIK 9-10 AYETTE KÖTÜ BİLE ANILMIŞTIR ( KAYNAK Y.NURİ ÖZTÜRK ,ALLAH İLE ALDATMAK KİTABI)

 5. ferhat dedi ki:

  ALLAH CC SENİ KAHR ETSİN İNSANLARIN BEYNİNİ YIKAYACAĞINI KAFALARINI KARIŞTIRACAĞINI SANIYORSUN
  MASONCULUK YAPIYORSUN SATILMIŞ KÖPEK KİME ÇALIŞIYORSUN NASIL CANINI VERECEKSİN MERAK EDİYORUM AZRAİL AS GÖRDÜKTEN SONRA İŞ İŞTEN GEÇECEK BAKALIM İSLAMMI YALAN DİNMİ YALAN ALLAHMI YALAN SENDE GÖRECEKSİN BİZDE GÖRECEZ.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: